Exclusively Setters

Home for Irish Setter Lovers Around the World

European Winner 2009 dog Ch Hero's Heart Diervilla
European Winner 2009 bitch Ch Rohanmor My Blue Heaven
European Junior Winner 2009 dog and BOB Trawricka High Jinks at Starchelle - Hurah to Rachel and Frances!!!!!!!
European Junior Winner 2009 bitch Montefigueiras Carmen del Rio Y Ole

Breed Judge: Ms T. Walsh
Award Dog
Green Star Dog TRAWRICKA HIGH JINKS AT STARCHELLE (Mr T and Mrs R Rainey and Shaw-Rainey)
Res Green Star Dog POL.CH.. HERO'S HEART DIERVILLA (Patryaj Kogut)
CACIB Dog POL.CH.. HERO'S HEART DIERVILLA (Patryaj Kogut)
Res CACIB Dog GWENDARIFF MR I'M THE ONE (Mr Drew & Mrs Kim Smyth)
Green Star Bitch IR SH CH ROHANMOR MY BLUE HEAVEN AN CH '08 (Miss C M Loughlin)
CACIB Bitch IR SH CH ROHANMOR MY BLUE HEAVEN AN CH '08 (Miss C M Loughlin)
Res Green Star Bitch EDENAVEYS HOLLY'S PRIDE (Miss K McKelvey)
Res CACIB Bitch EDENAVEYS HOLLY'S PRIDE (Miss K McKelvey)
Best Of Breed TRAWRICKA HIGH JINKS AT STARCHELLE (Mr T and Mrs R Rainey and Shaw-Rainey)
Reserve Best Of Breed IR SH CH ROHANMOR MY BLUE HEAVEN AN CH '08 (Miss C M Loughlin)
Best Puppy CATALUNA PETER PAN (Ms M and Mr F Quinn and McNamara)
Best Junior TRAWRICKA HIGH JINKS AT STARCHELLE (Mr T and Mrs R Rainey and Shaw-Rainey)

Class Results
Class Placing Dog
Puppy Dog (Int) 1 CATALUNA PETER PAN (Ms M and Mr F Quinn and McNamara)
Junior Dog 1 TRAWRICKA HIGH JINKS AT STARCHELLE (Mr T and Mrs R Rainey and Shaw-Rainey)
Junior Dog 2 GLENNARA COER DE LION (Mr. B Kennedy)
Junior Dog 3 ROHANMOR ONE STEP BEYOND (Miss C M Loughlin)
Intermediate Dog 1 GWENDARIFF MR I'M THE ONE (Mr Drew & Mrs Kim Smyth)
Open Dog 1 CLACHNAHAR AMI PIERROT CW 08,JW (Mr & Mrs DJ & PA Burke)
Open Dog 2 CATALUNA REGENCY RAKE (Mrs. R.E.A. Ms.M. & Mr.F Rose Hay, Quinn, McNamara)
Open Dog 3 GWENDARIFF ROCKAFELLA (Miss D Ritchie)
Open Dog 4 FRODO IRELEITH (Mr. A. Hendrix)
Champion Dog 1 POL.CH.. HERO'S HEART DIERVILLA (Patryaj Kogut)
Champion Dog 2 CH. ARMANI MY IRISH DESTINY OF LONGFORD (Mrs. J. Csermak)
Puppy Bitch (Int) 1 CATALUNA PRECIOUS (Mrs. R.E.A. & Ms. L Rose-Hay & Argard)
Junior Bitch 1 MONTEFIGUEIRAS CARMEN DEL RIO Y OLE (Mrs. W.A. Duijnkerke)
Junior Bitch 2 CLANNRUA LOUGHOWEL (Ms C Murphy)
Junior Bitch 3 RIVERSETT BEST KEPT SECRET (Mrs. G. Sterritt)
Intermediate Bitch 1 GWENDARIFF MISS WHIPLASH (J.W.) (Mr.& Mrs F.R. & A.M.& Miss D Meadows & Ritchie)
Open Bitch 1 EDENAVEYS HOLLY'S PRIDE (Miss K McKelvey)
Open Bitch 2 GWENDARIFF ROCK DIVA (Miss D Ritchie)
Open Bitch 3 MOUNTSHANNON THE MAGIC FLUTE (IMP NZL) (Miss R A Dudley)
Open Bitch 4 LURGAVON GEE AND TEE (Mrs M.S. Coulter)
Champion Bitch 1 IR SH CH ROHANMOR MY BLUE HEAVEN AN CH '08 (Miss C M Loughlin)
Champion Bitch 2 DUTCH/GERM/LUX CHARMAIN OF THE TRAV'LIN STAR (Mrs R Van Hal)
Champion Bitch 3 EUR.HR.LUX.RSM.MTC.CH.HR.WINNER BRIGITTE BARDOT DEGLI ANGELI ROSSI HR.LUX.RSM.MTC.CH ( Danzè/Sacco)
Champion Bitch 4 CH. ALINA MY IRISH DESTINY (Mrs. J. Csermak)

Views: 136

Comment by Shilton Kennel on June 1, 2009 at 9:33am
Congratulations to all winners from Dublin! Especially to Hero's Heart Diervilla - father of my Polish Junior Champion FAITHFUL FREDDY Shilton and all first litter :)))
Comment by Laura Kolbach on June 1, 2009 at 9:36am
thanks for the results!!!!!! much awaited!
Comment by Laura Kolbach on June 1, 2009 at 9:39am
and still perplex about the low entry numbers...
Comment by colette tuite on June 1, 2009 at 9:50am
Thanks for the results.
Comment by Cecilia GUIOT on June 1, 2009 at 10:13am
Thanks for the result and Hip Hip Hourra to all winners.
Congratulations to Cassidy, Frances and Rachel.
Comment by Ana Gaspar Kozelj on June 1, 2009 at 10:22am
Thanks for the results, Congratulations to all the winners and all of you happy with your results!
Comment by Monique VIRY on June 1, 2009 at 10:39am
Bravo an all the winners and congratulations to Frances lovely boy !!!
Comment by Silvia Lindner-Rae on June 1, 2009 at 11:23am
Thank you for the results and congratulations to all the winners.
Has anyone by chance the results of the other setter breeds preferable the IRWS of course?
Comment by Kristina Brannlund Westin on June 1, 2009 at 11:33am
Congratulations all winners!!!
Comment by Silvia Lindner-Rae on June 1, 2009 at 12:14pm
Here are the results of all the other Setter breeds:

English Setter:

Award Dog
Green Star SH.CH. SUNHOUSE OH BOY AT BERRYWOOD AN.CH.07.C.J.W.06.C.W.07.&08.) (Mr. B & Mrs. O Carty)
Green Star Dog SH.CH. SUNHOUSE OH BOY AT BERRYWOOD AN.CH.07.C.J.W.06.C.W.07.&08.) (Mr. B & Mrs. O Carty)
Res Green Star BALVENLE SANTANA (A. & M. Murphy & Pethenick)
Res Green Star Dog BALVENLE SANTANA (A. & M. Murphy & Pethenick)
CACIB SH.CH. SUNHOUSE OH BOY AT BERRYWOOD AN.CH.07.C.J.W.06.C.W.07.&08.) (Mr. B & Mrs. O Carty)
CACIB Dog SH.CH. SUNHOUSE OH BOY AT BERRYWOOD AN.CH.07.C.J.W.06.C.W.07.&08.) (Mr. B & Mrs. O Carty)
Res CACIB SH.CH. JASPER JAMES OF SEVENHILLS (Mr S & Mrs H A Cummings)
Res CACIB Dog SH.CH. JASPER JAMES OF SEVENHILLS (Mr S & Mrs H A Cummings)
Green Star Bitch SH.CH. VALENTINE OPAL BELLE OF SEVENHILLS C.W.08. (Mr S & Mrs H A Cummings)
CACIB Bitch SH.CH. VALENTINE OPAL BELLE OF SEVENHILLS C.W.08. (Mr S & Mrs H A Cummings)
Best Of Breed SH.CH. SUNHOUSE OH BOY AT BERRYWOOD AN.CH.07.C.J.W.06.C.W.07.&08.) (Mr. B & Mrs. O Carty)
Reserve Best Of Breed SH.CH. VALENTINE OPAL BELLE OF SEVENHILLS C.W.08. (Mr S & Mrs H A Cummings)
Best Junior BALVENLE SANTANA (A. & M. Murphy & Pethenick)



Class Results


Class Placing Dog
Junior Dog 1 BALVENLE SANTANA (A. & M. Murphy & Pethenick)
Intermediate Dog 2 MOORBROOK WASHINGTON OF SEVENHILLS JUN.CH. (Mr S & Mrs H A Cummings)
Champion Dog 1 SH.CH. SUNHOUSE OH BOY AT BERRYWOOD AN.CH.07.C.J.W.06.C.W.07.&08.) (Mr. B & Mrs. O Carty)
Champion Dog 2 SH.CH. JASPER JAMES OF SEVENHILLS (Mr S & Mrs H A Cummings)
Champion Bitch 1 SH.CH. VALENTINE OPAL BELLE OF SEVENHILLS C.W.08. (Mr S & Mrs H A Cummings)



Gordon Setter

Award Dog
Green Star Dog SHANNAS WAVEDANCER OF TARCOULTER (GB) (Mrs K S McKnight)
Res Green Star Dog DUCHRONACH HAMISH MACBETH (Sharon Kelly)
CACIB Dog SHANNAS WAVEDANCER OF TARCOULTER (GB) (Mrs K S McKnight)
Res CACIB Dog IT.CH. LUDSTAR LITTLE JO (Mr. A & Mrs. C. Macara)
Green Star Bitch UK SH CH / CAN CH PITMAN'S PHOTO FINISH AT HERNWOOD (IMP) (Mr P & Mrs C A Sandiford)
CACIB Bitch UK SH CH / CAN CH PITMAN'S PHOTO FINISH AT HERNWOOD (IMP) (Mr P & Mrs C A Sandiford)
Res Green Star Bitch SH.CH. LAURELHACH MISDEMEANOR (C.W.08.) (Mrs. A Dowling)
Res CACIB Bitch SH.CH. LAURELHACH MISDEMEANOR (C.W.08.) (Mrs. A Dowling)
Best Of Breed SHANNAS WAVEDANCER OF TARCOULTER (GB) (Mrs K S McKnight)
Reserve Best Of Breed UK SH CH / CAN CH PITMAN'S PHOTO FINISH AT HERNWOOD (IMP) (Mr P & Mrs C A Sandiford)

Class Results
Class Placing Dog
Junior Dog 1 DUCHRONACH HAMISH MACBETH (Sharon Kelly)
Open Dog 1 SHANNAS WAVEDANCER OF TARCOULTER (GB) (Mrs K S McKnight)
Open Dog 2 HERNWOOD TEXAS RANGER SHCM (Mrs A,Mr & Mrs P,Miss C Mappin,Sandiford,Lewis)
Open Dog 3 CROMASAIG FOREVER LOYAL (J.W.) (Mrs. C. Mr. A & Mrs. L. Macara & L. Jamieson)
Champion Dog 1 IT.CH. LUDSTAR LITTLE JO (Mr. A & Mrs. C. Macara)
Champion Dog 2 SH CH LAURELHACH PLAYWRIGHT (Ms M and Mr F Quinn and McNamara)
Champion Bitch 1 UK SH CH / CAN CH PITMAN'S PHOTO FINISH AT HERNWOOD (IMP) (Mr P & Mrs C A Sandiford)
Champion Bitch 2 SH.CH. LAURELHACH MISDEMEANOR (C.W.08.) (Mrs. A Dowling)
Champion Bitch 3 GLENFINNAN STARSEARCHER (C.W.07.) (Mr R & Mrs E Jamieson)


IRWS
Breed Results
Breed Judge: Mr H. Muller
Award Dog
Green Star Dog DALRIACH INFAMOUS GROUSE CW 08 (Mrs E Johnstone)
Res Green Star Dog CH & INT BEAUTE CH., DALRIACH GARRYOWEN (AN CH 05&06, CW '07) (Mr. M Ruymbeke)
CACIB Dog TULLAMORE TED JW (Mrs J F Valentine)
Res CACIB Dog CH & INT BEAUTE CH., DALRIACH GARRYOWEN (AN CH 05&06, CW '07) (Mr. M Ruymbeke)
Green Star Bitch GB.SH.CH. BALLAKINNISH MISTINGUETTE CW 08 (Mr.J. & Mrs.K.A. BARCROFT)
CACIB Bitch GB.SH.CH. BALLAKINNISH MISTINGUETTE CW 08 (Mr.J. & Mrs.K.A. BARCROFT)
Res Green Star Bitch IR SH CH DALRIACH INDIGO MOON AT ARDBRACCAN (Mrs C Gill)
Res CACIB Bitch IR SH CH DALRIACH INDIGO MOON AT ARDBRACCAN (Mrs C Gill)
Best Of Breed TULLAMORE TED JW (Mrs J F Valentine)
Reserve Best Of Breed DEARGBAN THE LONG FELLA (Mr. M Ruymbeke)
Best Puppy DALRIACH NON PAREIL (Mrs M Sierakowski)

Class Results
Class Placing Dog
Open Dog 1 TULLAMORE TED JW (Mrs J F Valentine)
Open Dog 2 DALRIACH INFAMOUS GROUSE CW 08 (Mrs E Johnstone)
Open Dog 3 TULLAMORE TROUBADOR (Mrs M Sierakowski)
Champion Dog 1 CH & INT BEAUTE CH., DALRIACH GARRYOWEN (AN CH 05&06, CW '07) (Mr. M Ruymbeke)
Puppy Bitch (Int) 1 DALRIACH NON PAREIL (Mrs M Sierakowski)
Intermediate Bitch 1 TULLAMORE TIGGYWINKLE (Mrs Y Housby)
Intermediate Bitch 2 LAOIREBAY ALL THAT JAZZ AMONG SPYEFIRE (Mr & Mrs R.W & SJ Humphries)
Open Bitch 1 LAOIREBAY OCEAN SUNRISE (Mr & Mrs A Callaghan)
Champion Bitch 1 GB.SH.CH. BALLAKINNISH MISTINGUETTE CW 08 (Mr.J. & Mrs.K.A. BARCROFT)
Champion Bitch 2 IR SH CH DALRIACH INDIGO MOON AT ARDBRACCAN (Mrs C Gill)

Comment

You need to be a member of Exclusively Setters to add comments!

Join Exclusively Setters

Badge

Loading…

© 2022   Created by Gene.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service